Galeria i Pracownia Autorska „ANNA” to unikatowe i klimatyczne miejsce stworzone we wnętrzach zabytkowej kamienicy, posiadającej neogotycką fasadę z późnogotyckim portalem wejściowym.
Kamienica przy ul. Szpitalnej 17 posiada bogatą historię sięgającą końca XV wieku i wpisana jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego pod numerem A-709. Zlokalizowana jest w samym centrum Krakowa (Ulica Szpitalna łączy bowiem ulicę Basztową z Małym Rynkiem) na terenie układu urbanistycznego Starego Miasta w obrębie Plant (obszar wpisany do UNESCO oraz uznany za Pomnik Historii „Kraków- historyczny zespół miasta”). Nazwa ulicy Szpitalnej wzmiankowana już w XIV wieku, nawiązuje do zespołu najstarszych krakowskich szpitali prowadzonych przez Zakon Duchaków w tym rejonie miasta od XIII wieku.
Historia kamienicy przy ulicy Szpitalnej 17 wielokrotnie przeplatała się (i nadal przeplata) z losami krakowskich artystów i architektów . Mieszkał tu i miał swoją pracownię m. in wybitny prof. architektury i wykładowca akademicki, członek SARP. Rektor Akadami Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie Dziekan Wydziału Architektury w jednej osobie – prof. arch. Józef Gałęzowski.
Obecna autorska galeria malarstwa Anny Spałek Młynarczyk wpisuje się w unikatowy klimat wnętrz i nawiązuje do tradycji miejsca. Artystka bowiem jest też architektem z wykształcenia. Prace olejne z pogranicza impresjonizmu i realizmu maluje w potrzebie chwili, z zachwytu nad otaczającym światem, inspirowane tym co ją otacza na co dzień, przeplatane magią zmieniających się pór roku.
Oprócz prezentacji autorskich prac Artystki, mieści się tu także pracownia projektowa z zakresu architektury, konserwacji zabytków oraz technologii winiarskiej i architektury krajobrazu.
Galeria to idealne miejsce dla wieczorków tematycznych, wernisaży, czy też degustacji polskiego wina. Wśród zaprzyjaźnionych winnic z małopolski jest m. in. Winnica Amonit z Cianowic.