GALERIA ANNA SZPITALNA 17
Galeria i Pracownia Autorska „ANNA” to unikatowe miejsce stworzone we wnętrzach zabytkowej kamienicy – Szpitalna 17.
Kamienica przy ul. Szpitalnej 17, posiada bogatą historię, sam obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego pod numerem A-709, posiada bogatą historię sięgającą końca XV wieku. Zlokalizowana jest w samym centrum Krakowa – ulica Szpitalna łączy bowiem ulicę Basztową z Małym Rynkiem w obrębie układu urbanistycznego Starego Miasta, Plant, na obszarze uznanym za Pomnik Historii „Kraków – historyczny zespół miasta” i wpisanym na listę UNESCO. Ulicę Szpitalną wytyczono już w czasach przedlokacyjnych (1257), a jej nazwa nawiązuje do zespołu najstarszych krakowskich szpitali prowadzonych przez Zakon Duchaków od XIII wieku.
Jest to miejsce magiczne i zdecydowanie warte odwiedzenia!
Magię tego miejsca tworzy nie tylko piękna neogotycka fasada kamienicy (projektu wybitnego architekta – Filipa Pokutyńskiego) i zabytkowe wnętrza, ale przede wszystkim bogata historia, niepodzielnie związana z krakowskimi artystami i architektami.
Mieszkał tu i miał swoją pracownię m.in. Józef Gałęzowski (1877- 1963) – wybitny profesor architektury i wykładowca akademicki, członek SARP, rektor Akadami Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie Dziekan Wydziału Architektury w jednej osobie, oraz wybitna malarka i rzeźbiarka, Maria Niedzielska (1876-1947), która w 1908 założyła tutaj prywatną szkołę artystyczną dla kobiet (Akademia Sztuk Pięknych nie przyjmowała wtedy kobiet), w której uczyła się m.in. malarka Zofia Stryjeńska – znana ze swych burzliwych losów. Ponadto, do niedawna mieszkał tu wybitny malarz, profesor ASP, Alan Rzepka (1940-2022).
Obecnie znajduję się tu pracownia i autorska galeria malarstwa Anny Spałek Młynarczyk (założona w 2011 roku jako GALERIA „ANNA”), która wpisuje się w unikatowy klimat wnętrz nawiązując tym samym do tradycji miejsca.
Można by przypuszczać, że los sam tak zdecydował, by miejsce to miało spójną historię artystyczno – architektoniczną. Anna Spałek Młynarczyk jako absolwentka krakowskiej Architektury (dyplom pod kierunkiem profesora Wiktora Zina w Katedrze Konserwacji Zabytków PK) łączy bowiem malarstwo, rzeźbę i projektowanie. Tutejsza galeria jest próbą promocji sztuki samej w sobie, nie objętej schematami tak często narzucanymi w obecnych czasach. Prace artystki – szkice ołówkiem i pastelą oraz malarstwo olejne – są z pogranicza impresjonizmu i realizmu, powstają w potrzebie chwili, z zachwytu nad otaczającym światem, inspirowane tym co nas otacza na co dzień.
Obecna działalność Pracowni i Galerii Autorskiej ANNA jest kolejną cegiełką w historii tego uroczego miejsca – KAMIENICY przy SZPITALNEJ 17, które zdecydowanie warto odwiedzić.